دروس رشته مکانیک

هیج مقاله ای در این دسته موجود نیست ، اگر نام زیر دسته ها نمایش داده می شود ، آن ها شامل مقالاتی هستند.

زیر مجموعه ها

در این پست قصد داریم فیلم اموزشی درس طراحی اجزا ماشین 2 دانشگاه صنعتی شریف که توسط دکتر سهراب پور تدریس می شود را در اختیار شما قرار دهیم. این درس در 19 جلسه تدریس شده است. این درس شامل سرفصل های زیر می باشد: 

ياتاقان لغزشي (Jaurnal bearings)، ياتاقان غلتشي (Rolling Bearing – ball & Roller) ساچمه اي و غلتكي، دستگاههاي انتقال قدرت خم پذير يا خم شو، چرخدنده ها، كلاچها و ترمزها و كوپلينگ (قفل محور) 

مراجع اصلی این درس کتاب های (Mechanical Engineering Design, Shigley & Michel, Mc Grawhill Book Co.New York) و (Machinary Handbook, 25th Edition, Industrial Press Inc) می باشد.

آقای سعید سهراب پور عضو هیئت علمی و استاد تمام دانشکده مکانیک دانشگاه شریف است. ایشان دارای مدرک دکترا در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه برکلی در کالیفرنیا در سال ۱۳۵۰ است. وی همچنین عضو پیوستهٔ فرهنگستان علوم بوده و به عنوان چهره ماندگار انتخاب شده‌ است. 

این درس یکی از کاربردی ترین و مفهومی ترین دروس مهندسی مکانیک است. دینامیک ماشین از دروس اصلی رشته مکانیک است و در کنکور کارشناسی ارشد در مجموعه دینامیک و ارتعاشات است. سرفصل های درس عبارت است از: اهرم بنديها و تحليل آن ، بادامكها ، چرخهاي طيار ، چرخ دنده ها ، توازن سيستمهاي دوار ، توازن سيستمهاي رفت و برگشتي ، اثرات ژيرسكوپي ، نيروها و گشتاورها.
منابع اصلی این درس عبارتند از (Design of Machinary, R.L. Norton, Mc Graw Hill, 1992) ، (Theory of Machines and Mechanisms, J.E. Shigley, J.J. Uicker, Mc Graw Hill, 1995) ،
(Computer-Aided Analysis of Mechanical Systems, P.E. Nikravesh, Prentice Hall, 1988).

دکتر حسن ظهور استاد تمام دانشکده مکانیک دانشگاه شریف است. وی تحصیلات خود را در رشتهٔ مهندسی مکانیک تا مقطع کارشناسی ارشد در دانشگاه شیراز ادامه داد. سپس برای ادامهٔ تحصیل به آلمان و بعد به آمریکا رفته و در سال ۱۳۵۸، مدرک دکتری خود را در رشته مهندسی مکانیک از دانشگاه پردو در آمریکا دریافت کرد. دکتر حسن ظهور عضو پیوسته و دبیر فرهنگستان علوم است و دو دوره ریاست دانشگاه پیام نور را در کارنامه ی خود دارد. وی در سال ۱۳۸۰ و در اولین دوره انتخاب چهره‌های ماندگار، به عنوان چهره ماندگار کشور انتخاب شد. زمینه‌های تحقیقاتی مورد علاقه ی وی، دینامیک مکانیزم‌ها و ربات‌ها و طراحی می‌باشد. 

در این درس به تجزیه و تحلیل و کنترل سیستم های خطی که با زمان تغییر نمی کنند پرداخته شده است. در ابتدای درس، طریقه مدل کردن سیستم های مختلف الکتریکی، مکانیکی و الکترومکانیکی و رفتار دینامیکی آنها در حوزه زمان و درحوزه فرکانس مطالعه می شود. در ادامه درس، روش های مختلف کنترل این سیستم ها و بدست آوردن مشخصات خروجی مطلوب مورد بررسی قرار می گیرد.

این درس توسط آقای آریا الستی استاد دانشکده مکانیک دانشگاه صنعتی شریف تدریس می شود. او بعد از اتمام مقاطع کارشناسی و کارشناسی ارشد در رشته مهندسی مکانیک در دانشگاه صنعتی شریف، مقطع دکترا را در دانشگاه کارلتون کانادا به اتمام رساند.  فعالیت های پژوهشی او در زمینه کنترل فازی، تحلیل و کنترل سیستم های غیر خطی، تحلیل و کنترل سیستم های آشوبناک، مدلسازی و تحلیل سیستم های میکرو الکترومکانیکی و روبات های خاص می باشد.

ترمودینامیک از دروس اصلی و اجباری رشته مکانیک در مقطع کارشناسی است. ترمودینامیک 1 درسی 3 واحدی بوده و معمولا در ترم چهارم ارائه می شود. ترمودینامیک 2 یا ترمودینامیک پیشرفته در ترم پنجم ارائه می شود. درس ترمودینامیک از مواد کنکور کارشناسی ارشد مجموعه مهندسی مکانیک می باشد.

مقاومت مصالح از دروس اصلی و اجباری در دوره کارشناسی مجموعه مهندسی مکانیک می باشد. درس مقاومت مصالح 1 معمولا در ترم سوم و مقاومت مصالح 2 در ترم 4 ارئه می شود. این درس از مواد اصلی کنکور ارشد مکانیک می باشد.

مقاومت مصالح بخشی از علم مواد است که به مطالعهٔ استحکام مواد مهندسی و رفتار مکانیکی آن €Œها در حالت کلی (مانند تنش، کرنش، تغییر شکل و رابطه €Œهای میان تنش و کرنش) می €Œپردازد.

استاتیک از دروس اصلی و اجباری دوره کارشناسی مهندسی مکانیک است این درس 3 واحد نظری دارد و معمولا در دوم تدریس می شود دو درس ریاضی عمومی 1 و فیزیک پایه 1 پیشنیاز این درس هستند همچنین این درس از مواد اصلی کنکور ارشد می باشد.

مکانیک سیالات از دروس اصلی و اجباری مجموعه مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی می باشد. مکانیک سیالات 1 دارای سه واحد نظری بوده و معمولا در ترم چهارم تدریس می شود و دروس فيزيك پايه 2 و معادلات ديفرانسيل پیشنیاز آن می باشتد. درس مکانیک سیالات 2 نیز سه واحد نظری داشته و در ترم پنجم تدریس می شود. مکانیک سیالات از مواد اصلی کنکور ارشد مجموعه مهندسی مکانیک می باشد.

مکانیک سیالات  Fluid mechanics یکی از شاخه€Œهای وسیع در مکانیک محیط€Œ های پیوسته را تشکیل می€Œدهد. مکانیک سیالات هم با همان اصول مربوط به مکانیک جامدات آغاز می€Œشود، ولی آن€Œچه که سرانجام آن دو را از هم متمایز می €Œسازد، این است که سیالات بر خلاف جامدات قادر به تحمل تنش برشی نیست. با دانستن این مسئله معادله هایی برای تحلیل حرکت سیالات طرح ریزی شده است. این معادلات به احترام ناویه و استوکس دو ریاضی€Œدان بریتانیایی و فرانسوی به نام معادلات ناویه-استوکس نامیده می €Œشوند.

ارتعاشات از دروس اصلی و اجباری مجموعه مهندسی مکانیک است این درس سه واحد نظری داشته و معمولا در ترم پنجم تدریس می شود همچنین ارتعاشات از مواد کنکور ارشد مهندسی مکانیک می باشد.

ارتعاشات یک پدیده دینامیکی و عبارت است از دینامیک اجسام قابل تغییر شکل (تغییر مکان در اثر نیرو).هر جسمی که دارای جرم و خاصیت الاستیسیته یعنی حرکت نسبی بین اجزا باشد ، قادر به ارتعاش است.

انتقال حرارت از دروس اصلی و اجباری مکانیک در مقطع کارشناسی می باشد این درس سه واحد نظری دارد و معمولا در ترم ششم ارائه می شود انتقال حرارت از مواد کنکور ارشد مکانیک است.