دروس رشته فیزیک

 درس سلول های خورشیدی نانوساختاری از درسهای مقطع دکترا در دانشکده فیزیک دانشگاه شریف است. سرفصل های اصلی این درس انرژی، نانوتکنولوژی و نقش و مباحث فتوولتاییک می باشد. در این درس به مباحثی چون فتون های خورشیدی، فیزیک سلول های خورشیدی، ویژگی های سلول های خورشیدی، سلول های خورشیدی ارگانیک و ... پرداخته خواهد شد.
مجموعه فیلم آموزشی درس سلول های خورشیدی 1  در دانشگاه شریف آماده شده است این درس توسط دکتر نیما تقوانیا تدریس شده است. 
دکتر نیما تقوانیا عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک و نیز مؤسسه علوم و فناوری نانو در دانشگاه صنعتی شریف است. ایشان در سال 1994 از دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل گشته و کارشناسی ارشد و دکترا خود را از دانشگاه توهوکوی ژاپن اخذ نموده اند.
 

ادامه مطلب: فیلم آموزشی درس سلول های خورشیدی 1 دانشگاه شریف

زیر مجموعه ها

ترمودینامیک و مکانیک آماری 1 از دروس تخصصی دوره کارشناسی رشته فیزیک می باشد این درس 4 واحدی معمولا در ترم پنجم در دوره کارشناسی ارائه می شود و همچنین درس فیزیک پایه 3 پیشنیاز آن می باشد. درس ترمودینامیک و مکانیک آماری 1 از مواد اصلی کنکور ارشد فیزیک می باشد.

کیهان شناسی درسی اختیاری در دوره کارشناسی فیزیک است و با توجه به کمبود استاد مسلط به این مبحث، معمولا در بسیاری از دانشگاه ها ارائه نمی شود. این درس 3 واحد دارد و در ترم 6 یا 7 یا 8 ارائه می شود و درس نسبیت خاص پیشنیاز آن می باشد. 

کیهان شناسی سعی دارد تا با بررسی مجموعه ی اجرام کیهانی، مانند کهکشان ها و خوشه های کهکشانی، و اعمال قوانین فیزیک بر آنها رفتار کیهان را بررسی کند. کیهان شناسی سعی دارد به سوالاتی نظیر: آیا کیهان آغازی دارد؟ و یا بدون زمان آغاز همواره وجود داشته؟؛ آیا کیهان دارای کرانه است؟ یا بی کاران است؟؛ آیا کیهان سر انجام دارد؟ پاسخ دهد. 

مکانیک کوانتومی ۱ از دروس تخصصی رشته فیزیک در دوره کارشناسی است این درس 4 واحد نظری دارد و معمولا در ترم پنجم در مقطع کارشناسی ارائه می شود. فیزیک جدید 1 پیشنیاز این درس است و مکانیک تحلیلی همنیاز آن می باشد. همچنین این درس از مواد اصلی کنکور ارشد فیزیک می باشد.

مکانیک کوانتومی 2 از دروس تخصصی رشته فیزیک در دوره کارشناسی است این درس 4 واحد نظری دارد و معمولا در ترم ششم در مقطع کارشناسی ارائه می شود. مکانیک کوانتومی 1 پیشنیاز این درس است . همچنین این درس از مواد اصلی کنکور ارشد فیزیک می باشد.

مبانی فلسفی مکانیک کوانتوم از دروس تخصصی و اختیاری در دوره کارشناسی رشته فیزیک است این درس 2 واحد داشته و معمولا در ترم هفتم یا هشتم دوره کارشناسی ارائه می شود این درس از دروسی است که به دلیل کمبود استاد، در هر دانشگاهی تدریس نمی شود. درس کوانتوم 1 پیشنیاز این درس است.

 علم فیزیک به طور خاص به بررسی بنیادی ترین سوال ها درباره ی چگونگی کارکرد عالم می پردازد. از نظریات ارسطو درباره ی افلاک تا نظریه گرانش نیوتون و نسبیت انیشتین و نظریه مکانیک کوانتوم، علم فیزیک همواره با فلسفه آمیخته بوده است. 

مبانی فلسفی مکانیک کوانتوم دانشجو را در معرض برخی از بنیادی ترین سوال های فلسفه ی علم و فیزیک قرار می دهد.

کاربرد کامپیوتر درفیزیک از دروس تخصصی و اختیاری در رشته فیزیک است این درس در ترم 6 به بالا در دوره کارشناسی ارائه می شود و هدف آن آشنایی دانشجویان با شبیه سازی در فیزیک است. یادگیری این درس برای دانشجویان که علاقه مند به تحصیل در مقاطع بالاتر هستند مفید می باشد.