دروس رشته فیزیک

امتیاز کاربران

ستاره فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعالستاره غیر فعال
 درس سلول های خورشیدی نانوساختاری از درسهای مقطع دکترا در دانشکده فیزیک دانشگاه شریف است. سرفصل های اصلی این درس انرژی، نانوتکنولوژی و نقش و مباحث فتوولتاییک می باشد. در این درس به مباحثی چون فتون های خورشیدی، فیزیک سلول های خورشیدی، ویژگی های سلول های خورشیدی، سلول های خورشیدی ارگانیک و ... پرداخته خواهد شد.
مجموعه فیلم آموزشی درس سلول های خورشیدی 1  در دانشگاه شریف آماده شده است این درس توسط دکتر نیما تقوانیا تدریس شده است. 
دکتر نیما تقوانیا عضو هیئت علمی دانشکده فیزیک و نیز مؤسسه علوم و فناوری نانو در دانشگاه صنعتی شریف است. ایشان در سال 1994 از دانشکده فیزیک دانشگاه صنعتی شریف در مقطع کارشناسی فارغ التحصیل گشته و کارشناسی ارشد و دکترا خود را از دانشگاه توهوکوی ژاپن اخذ نموده اند.
 

زیر مجموعه ها

ترمودینامیک و مکانیک آماری 1 از دروس تخصصی دوره کارشناسی رشته فیزیک می باشد این درس 4 واحدی معمولا در ترم پنجم در دوره کارشناسی ارائه می شود و همچنین درس فیزیک پایه 3 پیشنیاز آن می باشد. درس ترمودینامیک و مکانیک آماری 1 از مواد اصلی کنکور ارشد فیزیک می باشد.

کیهان شناسی درسی اختیاری در دوره کارشناسی فیزیک است و با توجه به کمبود استاد مسلط به این مبحث، معمولا در بسیاری از دانشگاه ها ارائه نمی شود. این درس 3 واحد دارد و در ترم 6 یا 7 یا 8 ارائه می شود و درس نسبیت خاص پیشنیاز آن می باشد. 

کیهان شناسی سعی دارد تا با بررسی مجموعه ی اجرام کیهانی، مانند کهکشان ها و خوشه های کهکشانی، و اعمال قوانین فیزیک بر آنها رفتار کیهان را بررسی کند. کیهان شناسی سعی دارد به سوالاتی نظیر: آیا کیهان آغازی دارد؟ و یا بدون زمان آغاز همواره وجود داشته؟؛ آیا کیهان دارای کرانه است؟ یا بی کاران است؟؛ آیا کیهان سر انجام دارد؟ پاسخ دهد. 

مکانیک کوانتومی ۱ از دروس تخصصی رشته فیزیک در دوره کارشناسی است این درس 4 واحد نظری دارد و معمولا در ترم پنجم در مقطع کارشناسی ارائه می شود. فیزیک جدید 1 پیشنیاز این درس است و مکانیک تحلیلی همنیاز آن می باشد. همچنین این درس از مواد اصلی کنکور ارشد فیزیک می باشد.

مکانیک کوانتومی 2 از دروس تخصصی رشته فیزیک در دوره کارشناسی است این درس 4 واحد نظری دارد و معمولا در ترم ششم در مقطع کارشناسی ارائه می شود. مکانیک کوانتومی 1 پیشنیاز این درس است . همچنین این درس از مواد اصلی کنکور ارشد فیزیک می باشد.

مبانی فلسفی مکانیک کوانتوم از دروس تخصصی و اختیاری در دوره کارشناسی رشته فیزیک است این درس 2 واحد داشته و معمولا در ترم هفتم یا هشتم دوره کارشناسی ارائه می شود این درس از دروسی است که به دلیل کمبود استاد، در هر دانشگاهی تدریس نمی شود. درس کوانتوم 1 پیشنیاز این درس است.

 علم فیزیک به طور خاص به بررسی بنیادی ترین سوال ها درباره ی چگونگی کارکرد عالم می پردازد. از نظریات ارسطو درباره ی افلاک تا نظریه گرانش نیوتون و نسبیت انیشتین و نظریه مکانیک کوانتوم، علم فیزیک همواره با فلسفه آمیخته بوده است. 

مبانی فلسفی مکانیک کوانتوم دانشجو را در معرض برخی از بنیادی ترین سوال های فلسفه ی علم و فیزیک قرار می دهد.

کاربرد کامپیوتر درفیزیک از دروس تخصصی و اختیاری در رشته فیزیک است این درس در ترم 6 به بالا در دوره کارشناسی ارائه می شود و هدف آن آشنایی دانشجویان با شبیه سازی در فیزیک است. یادگیری این درس برای دانشجویان که علاقه مند به تحصیل در مقاطع بالاتر هستند مفید می باشد.